BO25 - Festiwal Bobu w Skawie
BO25 - Festiwal Bobu w Skawie
Opis projektu
Celem głównym imprezy jest integracja społeczności lokalnej. Festiwal Bobu w Skawie to przestrzeń wspólnego spędzenia wolnego czasu dla mieszkańców gminy Raba Wyżna połączone z prezentacją kultury, aktywności sportowych i możliwością degustacji potraw z bobu. Celami szczegółowymi: • Aktywizacja mieszkańców (w tym seniorów i młodzieży). • Promocja kultury i tradycji lokalnych. • Stworzenie bezpiecznej przestrzeni do zabawy dla dzieci. • Promocja zdrowego stylu życia. Projekt skierowany jest do wszystkich mieszkańców Gminy Raba Wyżna, a także ościennych miejscowości i turystów, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin z dziećmi, osób starszych oraz samotnych. Realizacja festynu zaowocuje wzmocnieniem więzi sąsiedzkich, zaangażowaniem min. 30 wolontariuszy do pomocy oraz zapewnieniem rozrywki dla ok. 500 osób. Do organizacji zabawy oprócz członków stowarzyszenia E7 zostaną zaangażowani druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich ze Skawy, Oratorium skupiające młodzież przy Parafii MB Wspomożenia Wiernych w Skawie, Klub Sportowy "Skawianin", Akademia Piłkarska „Master Kids“ ze Skawy, Związek Podhalan Oddział Skawa, Koło Łowieckie „Knieja“ ze Skawy oraz Rada Sołecka wsi Skawa. Wydarzenie powstaje oddolnie, z inicjatywy Stowarzyszenia E7 i innych stowarzyszeń oraz mieszkańców. Organizatorzy zwracają szczególną uwagę na kultywowanie lokalnych tradycji, zaznajomienie uczestników z różnymi formami kultury: dziedzictwa artystycznego i kulinarnego, lokalnych osiągnięć kulturalnych. Dzięki wspólnej pracy następuje integracja lokalnych liderów życia społecznego i wspólne spędzenie wolnego czasu przez mieszkańców Gminy Raba Wyżna. Podczas festynu zapewnione będą dostępne nieodpłatnie dla wszystkich dzieci, atrakcje typu: dmuchańce, konkursy sportowe, animacje prowadzone przez młodzież z Oratorium.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
Niniejszy projekt odpowiada na potrzebę integracji mieszkańców sołectwa Skawa, wynikającą z braku wspólnych inicjatyw kulturalno-społecznych. Obecnie mieszkańcy funkcjonują obok siebie, rzadko mając okazję do rozmowy i budowania relacji, co potwierdzają przeprowadzone rozmowy z mieszkańcami oraz sołtysem. Wspólne świętowanie buduje więzi między ludzkie. a także poczucie tożsamości z miejscem zamieszkania. Jest to również doskonała okazja do promocji lokalnych twórców i stowarzyszeń.
Share
Or copy link